Town to visit Yeltz in FA Cup second qualifying round

0
300

FOOTBALL

STRATFORD Town have been handed an away tie in the second qualifying round of the FA Cup.

Tommy Wright’s men will make the trip to Halesowen Town – who they take on tomorrow, Tuesday, in the Southern League Challenge Cup – on Saturday, 21st September.

Town booked their place in the second qualifying round with a comfortable 6-1 victory over Midland League Premier Division basement boys Boldmere St Michaels while the Yeltz progressed after thrashing Midland League Division One outfit Lichfield City 7-1.

Second qualifying round winners pocket £6,750 prize money while the losers take home £2,250.

The full FA Cup second qualifying round draw:
Marine v Dunston or Sunderland RCA
Southport v Scarborough Athletic or Marske United
Chester v Altrincham
Curzon Ashton v Blyth Spartans
Bradford (Park Avenue) v Morpeth Town
Irlam v York City
Tadcaster Albion or Ashton United v Pontefract Collieries
South Shields or Colne v Thornaby or Ossett United
1874 Northwich v Whitby Town
FC United of Manchester or Atherton Collieries v Warrington Town or City of Liverpool
Trafford v Darlington
Gateshead v Ramsbottom United
Guiseley v Stockton Town
Lancaster City or Northwich Victoria v Spennymoor Town
Runcorn Town v Farsley Celtic
Alfreton Town v King’s Lynn Town
Stamford v Boston United
Leamington v Chasetown
Kettering Town v Sutton Coldfield Town or Redditch United
Belper Town v Witton Albion
Loughborough Dynamo v Tamworth
AFC Telford United v Nantwich Town
Rushall Olympic v Banbury United or Gainsborough Trinity
Halesowen Town v Stratford Town
Boston Town v Leek Town
Buxton v Corby Town
Matlock Town v Kidsgrove Athletic
Hednesford Town v Barwell
Kidderminster Harriers v Stafford Rangers
Coalville Town v Stourbridge
Beaconsfield Town v Hemel Hempstead Town
Corinthian Casuals v Chelmsford City
Kingstonian v Grays Athletic
Walthamstow v Abbey Rangers
Balham v Royston Town
Tonbridge Angels v Eastbourne Borough
Margate v Concord Rangers
Hendon v Deeping Rangers or AFC Sudbury
St Ives Town v Waltham Abbey or Canvey Island
Maidstone United v Cheshunt
Potters Bar Town v Hornchurch
Bishop’s Stortford v East Thurrock United or Peterborough Sports
Dulwich Hamlet v Bognor Regis Town
Sutton Athletic or Flackwell Heath v Slough Town
Billericay Town v Basildon United
Tooting & Mitcham United v Dorking Wanderers
Hadley v Ramsgate or Arundel
Leatherhead or Lewes v Bowers & Pitsea
Cray Wanderers v Soham Town Rangers
Harrow Borough v Carshalton Athletic
Biggleswade v Chertsey Town
St Neots Town or Biggleswade Town v Ware
Badshot Lea v Hayes & Yeading United
Lowestoft Town v Dereham Town or Needham Market
Barton Rovers v Hitchin Town
Enfield Town v Braintree Town
Maldon & Tiptree v Wingate & Finchley
Moneyfields v Whyteleafe
Hartley Wintney v Chichester City
Metropolitan Police or Horsham v Dartford
St Albans City v Hastings United or Worthing
Kings Langley v Folkestone Invicta
Haringey Borough v Staines Town
Farnborough v Wealdstone
Welling United v Chipstead
Chesham United v Hampton & Richmond Borough
Weston Super Mare v Merthyr Town
Sholing v Weymouth
Hereford v Truro City
Portland United v Salisbury
Havant & Waterlooville v Taunton Town
Cirencester Town v Chippenham Town
Tavistock or Shepton Mallet v Highworth Town
Tiverton Town v Bristol Manor Farm
Poole Town v Hungerford Town
Swindon Supermarine v Bath City
Oxford City v North Leigh
Kidlington v Gloucester City
Brackley Town v Cinderford Town
Blackfield & Langley v Dorchester Town